Керівникам дошкільних навчальних закладів, батькам, методистам
У зв`язку з численними зверненнями практиків із дошкільної освіти щодо правомірності проведення у дошкільному закладі новорічного свята та стосовно посилань на документ МОН України, яким це свято у дитячих садках скасовано, відділ дошкільного розвитку ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» надав такі роз’яснення.
У своїй діяльності дошкільні навчальні заклади мають спиратися на чинні законодавчі акти, інші нормативно-правові, інструктивні документи, що регулюють функціонування установ та організацію освітньої процесу з дітьми дошкільного віку. Зокрема, відповідно до чинного законодавства про працю (ст. 73 Кодексу законів про працю України), Указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів свято Нового року віднесено до переліку загальнонаціональних. Воно офіційно відзначається в Україні, тому й святкування його у дошкільних навчальних закладах є цілком правомірним. Чинні комплексні програми розвитку, виховання та навчання дітей раннього і дошкільного віку серед розмаїття тематичних дитячих розваг і свят також пропонують для проведення і Новорічне свято. Ніяких інструкцій МОН України щодо скасування відзначення Нового року у дошкільних закладах не готувалося і не надсилалося в регіони. У департаменті загальної середньої та дошкільної освіти МОН України було підготовлено і оприлюднено лист «Щодо організації роботи дошкільних навчальних закладів по ознайомленню дітей із народними традиціями, святами та обрядами» від 20.10.2016 № 1/9-561, де йдеться про значення саме народних свят і традицій в освітній роботі з малюками, подано орієнтовний перелік народних календарних сезонно-обрядових і християнських свят, до ознайомлення з якими можна долучати дошкільників, та основні рекомендації щодо цього. Проте у зазначеному листі святкування Нового року не коментується.
Із огляду на зазначене вище, будь-які заборони святкувань Нового року в дошкільних закладах не мають підстав. Водночас, є право дошкільного закладу рішенням педагогічної ради (колегіального органу управління) за погодженням із батьківською громадськістю закладу та з урахуванням обраної цим закладом освітньої програми, специфіки регіону, віку дітей самостійно визначити перелік свят для ознайомлення дітей кожної вікової категорії. Під час підготовки та проведення новорічних свят потрібно враховувати особливості національного складу вікових груп дошкільників, світські та народні традиції відзначення циклу різдвяно-новорічних свят у різних регіонах України, запити батьків вихованців, інтереси дітей, можливості закладу. Це свято може бути проведене як карнавал, концерт, вистава, тематична розвага у світському, фантастично-казковому, народному стилі (вирішує колектив педагогів і батьків) із залученням дітей, фахівців закладу, батьків або професійних артистів для виконання ролей різних казкових/ літературних/ міфічних героїв. Доречно долучати дітей і батьків до участі у прикрашанні музичної зали, групи, загальних приміщень, ділянок дошкільного закладу, підготовки новорічних костюмів, атрибутів для вистав тощо. Це сприятиме активізації батьківської громади, забезпечить безпосередню участь членів родини у житті малюка в умовах дитячого садка, допоможе налагодити ефективну взаємодію у тріаді «батьки-діти-педагоги» і уникнути протиріч та непорозумінь.
|