Міносвіти оприлюднило правила зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році. Тестування відбудеться приблизно в той самий період, що й цього року, -- з 22 травня по 14 липня.
Обов'язковими залишаються три предмети -- українська мова й література, математика або історія України (на вибір) і ще один предмет із запропонованого переліку. Він, щоправда, зазнав деяких змін. Водночас ускладнено тести з іноземних мов.
Докладніше -- у розмові з експертом із освітніх питань Громадянської мережі “Опора” Наталією Радиш.
-- Зі скількох предметів проведуть ЗНО наступного року?
-- З 11-ти: з української мови й літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької і французької мов. Російську з переліку вилучили. Насправді це питання було суперечливим протягом декількох останніх років. Адже, по-перше, російську мову обирала невелика частка вступників (притім розробка тестів потребувала чималих коштів), по-друге, фактична явка учасників саме з цього предмета була найнижчою. Зауважу, що, як і торік, кожен зареєстрований учасник матиме право скласти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів.
-- Які ще зміни передбачено?
-- ЗНО з української мови й літератури проходитимуть не лише учні 11 класів, а й учні, слухачі чи студенти професійно-технічних та вищих навчальних закладів (коледжі є вищими навчальними закладами І і ІІ рівнів акредитації), які наступного року здобудуть повну загальну середню освіту. Таким учасникам результати тестування з української мови й літератури зараховуватимуть як оцінки за державну підсумкову атестацію. Для одинадцятикласників, як і тепер, у формі ЗНО проводитимуть також державну підсумкову атестацію з математики або історії України та ще з одного предмета з переліку на вибір.
-- У чому полягатимуть новації в оцінюванні знань з іноземних мов?
-- Наступного року на ЗНО з англійської, іспанської, німецької та французької мов уперше будуть тести двох рівнів складності: B1 і B2. Рівень B1 передбачає, що особа розуміє зміст мовлення на теми, близькі й часто вживані у навчанні, на роботі, під час дозвілля тощо. Крім того, вона може знайти відповіді на власні питання, перебуваючи у країні, де спілкуються відповідною мовою, описати досвід, події, мрії і так далі. Рівень B2 передбачає, що особа розуміє головні ідеї тексту як на конкретну, так і на абстрактну теми. Без проблем спілкується з носіями мови. Може чітко, докладно висловитись про широке коло питань, сформулювати свою думку з певної проблеми, наводячи аргументи “за” і “проти”. Тест рівня B2 складатимуть випускники, яким зараховуватимуть результат ЗНО з іноземної як оцінку за державну підсумкову атестацію і які вивчали цю мову на профільному рівні. І ще одна новація: у тестуванні з іноземної з'явиться такий вид оцінювання, як аудіювання. Йдеться про розуміння мови на слух, тобто прослуховування звукових фрагментів і виконання завдань до них.
|